Atsauksmes

Rektālā ultrasonogrāfija un prostatas biopsija

Transrektālā prostatas ultrasonogrāfija
Tas ir speciāls ultrasonogrāfijas veids, kurā priekšdziedzeri (latīniski – prostatu) apskata caur taisno zarnu. Šī pieeja ir vislabākā, jo priekšdziedzeris atrodas tieši blakus taisnajai zarnai. Lai izdarītu šo izmeklējumu, apmēram pirksta resnuma speciālu ierīci- ultraskaņas detektoru ievada taisnajā zarnā apmēram 5-6 cm dziļumā nedaudz aiz slēdzējmuskuļa. Izmeklējuma laikā no prostatas ar speciālu adatu iespējams paņemt audu paraugus, lai atklātu prostatas vēzi vai citas slimības. Šo procedūru sauc par biopsiju.

Cik ilgs ir izmeklējums?
Izmeklējumam ir nepieciešamas 15-20 minūtes.

Kas notiks izmeklējuma laikā?
Jums vajadzēs apgulties uz kušetes uz kreisajiem sāniem un saliekt ceļus. Tad ārsts uzmanīgi ievadīs detektoru taisnajā zarnā, apskatīs prostatu un izdarīs dažus mērījumus. Vajadzības gadījumā pēc jūsu urologa ieteikuma tiks izdarīta biopsija. Biopsijas laikā tievu adatu ar speciālu ierīci vairākas reizes ļoti ātri ievada priekšdziedzerī, paņemot audu paraugus no dažādām priekšdziedzera vietām. Pēc tam audu paraugus nosūtīs histoloģiskai izmeklēšanai. Rezultāti būs zināmi pēc 7-10 dienām.

Vai izmeklējums ir sāpīgs?
Reizēm diskomfots jūtams detektora ievadīšanas brīdī. Tas saistīts ar taisnās zarnas sfinktera (slēdzējmuskuļa) savilkšanos. Palīdz atslābināšanās un dziļa ieelpa. Ja būs nepieciešams veikt biopsiju, jūs varat sajust nelielas sāpes adatas dūriena laikā. Prostata ir mazjūtīgs orgāns, tādēļ lielākā daļa vīriešu izmeklējumu pārcieš samērā viegli; parasti uztraukums pirms biopsijas sagādā daudz vairāk raižu nekā pati procedūra.

Kādas izmaiņas varētu būt pēc izmeklējuma?
Iespējams, ka no taisnās zarnas pēc biopsijas izdalīsies nedaudz gļotu vai asiņu. Varbūt jutīsit nelielu diskomfortu un urīnā vai sēklas šķidrumā būs neliels asiņu piejaukums. Ja asiņu daudzums ir neliels un nav vērojams ilgāk kā 48 stundas pēc biopsijas, uztraukumam nav pamata. Ja asiņošana ir stipra, ir urīna aizture vai paaugstināta temperatūra un drudzis, nepieciešams apmeklēt urologu vai griezties pēc neatliekamas palīdzības. Neaizmirstiet lietot ieteiktos antibiotiskos preparātus.

© 2000-2015 Teikas Klīnika SIA